Gyümölcsök a fán Talán narancs? |
Viszont a reggeli kávé mellett üldögélve megterveztem a napomat. Délelőtt Chinatown, délután a Kert az Öbölnél. Kivételesen az iPad-et is magammal vittem, mert letöltöttem rá a City2Go-t Szingapúr térképével. A papírtérképem óriási, macerás széthajtogatni, utána meg nehéz bármit is megtalálni rajta.
Feltöltöttem az MRT (metró) kárytámat, mert már csak 2,82 dollár volt rajta és nem akartam, hogy a kijáratnál meglepetés érjen. Át kellett szállnom egy másik vonalra, de már rutinos vagyok benne, nem okozott gondot vagy meglepetést.
Chinatown |
Butiksor |
Valami régi, valami új |
Mikor mindezzel megvoltunk, megsúgta, hogy tud nagyon jó ékszerészt a közelben. Nem ám csak amolyan sima ékszerész. Az ő nagyon jó barátja és akit ő odavisz, annak nagyon kedvező árat adnak. Még fel sem ocsúdtam a meglepetésből, máris az ékszerésznél találtam magam. Rábízott egy Florence nevű hölgyre. Itt is lejátszódott a mennyit enged a feléből jelenet és sikeresen egy fülbevaló és egy karkötő birtokosa lettem. Az olcsóbb fajtából. Mert a drága itt is nagyon drága.
Viszont innen már elkapott a vágy, hogy minél hamarabb ki innen. Kezdett kicsit sok lenni az ajánlagtás, a tukmálás. Egy darabig szoktam élvezni, de ha elérkezem a ponthoz, ahol nekem már elég, akkor határozottan ideges tudok lenni. Végül elengedtek.
Még mindig volt időm így hát sétálni indultam az iszonyatos melegben. Nagyon-nagyon meleg volt. Napról napra melegebbnek érzem a kinti hőmérsékletet. Viszont érdekes, hogy nem tűz a nap. Nem is nagyon kell napszemüveg.
Érdekes ez a városrész, a felhőkarcolók tövében ott egy darabka a múltból.
Szentély |
Felhőkarcoló |
Visszaértem 3/4 1-re. Kiderült, hogy az idegenvezetés csak a China Heritage múzeumban van, de az is nagyon érdekes volt. Rengeteg mindent megtudtam, hogy hogyan kerültek ide a kínaiak. Még az 1820-as évek elején érkeztek a bevándorlók, majd az 1880-as években felerősödött a bevándorlás. Mert kínában az élet ellehetetlenedett. Óriásira nőtt a szegénység és a korrupció. Az emberek mukát akartak és biztos megélhetést. Így hajóra szálltak, hogy egy hónap hajózás után kikössenek Szinagpúrban, a mostani negyed közelében. Volt, aki egy aprócska baytuval érkezett. Mivel a bevándorlók általában iskolázatlanok voltak, kellett nekik a segítség a boldoguláshoz. Az írástudók jó üzletet csináltak velük, mert csekély díjazás ellenében megírták a leveleiket az otthonmaradottaknak, avyg épp a hivatalos kérelmeiket.
Viszont az életük semmivel sem lett könnyebb, mint otthon. A férfiak kemény fizikai munkát végeztek, riksát húztak, árut pakoltak. A nők vezették a háztartást, nevelték a gyerekeket és megtudthattuk azt is, hogy elsődlegesen nők dolgoztak az építkezéseken. Számos szállodát nők építettek az Orchard Road-on.
Baba-mama szék. Bele lehetett ültetni a kisbabát, ha meg épp nem kellett, akkor a lábaira állítva székként funkcionált |
A prostitúció is virágzott. Sokan egyedül érkeztek, a családjukat nem merték kitenni a nagy útnak, a bizonytalanságnak, így az igény megvolt. Azonban nemibetegség fertőzések söpörtek végig a vásrosrészen, így regisztrációhoz, orvosi felülvizsgálathoz kötötték a foglalkozást. Főleg japán lányok jöttek Szingapúrba bájaikat áruba bocsátani.
Szoba |
Konyha, hátul az illemhellyel |
A házak aljában rendszerint üzlet volt. Pl. mérték utáni szabóság. Az üzletekbe asszony nem tehette be a lábát. Neki hátul kellett maradnia.
A konyha közös használatban volt, osztozni kellett rajta. Már akkoriban gyakran vásároltak ételt az asszonyok az utcai árusoktól.
Ilyen kosarakat engedtek le az ablakból |
A szegényeknek orvosra nem tellett, így virágzott a kuruzslás. Légúti megbetegedésekre gyakran rendeltek a kínai "orvosok" bogarakat a betegeknek. Az idegenvezető nem tudta megmondani, hogy használt-e avagy sem, de jó sokat tudott az elkészítési módjukról. Közölte, hogy ha valaki ropogós rovart akar enni, akkor az Indonéziában keresse azt.
A végén lehetett még bóklászni a múzeumban.
Kicsit csalódott voltam, hogy odakint nem volt vezetés, így még kicsit megpiszkáltam ezt a dolgot.
Kiderült, hogy 2 órakor visz csoportot majd odakint is, de nem lesz egy kényelmes túra. Nagy szaladás, meg izzadás van, mert időre jönnie kell vissza. Mondtam, hogy OK, én tuti megyek.
Amúgy a benti vezetésen mindösszesen hárman voltunk, a kintin meg hatan! Le voltam döbbenve, hogy hol a többi turista. De elfelejtettem megérdeklődni a lánytól, mert annyi minden sokkal érdekesebb dologról mesélt. Mondta, hogy ő nem csinál szokványos turista túravezetést, mert azt magunktól is meg tudjuk tenni egy Lonely Planet segítségével. Pont ilyenem van nekem is... Inkább legyünk magunk is kínaiak és nézzük a negyedet kínai szemmel. Nagyon sok érdekességről mesélt, egyszerűen lehetetlen leírni.
Több, mint 40 éve itt árulja a banánjait |
Mesélt az "5 láb" szabályról is. Az árusoknak tetőt kellett biztosítani 5 láb szélességben a járókelők feje fölé az utcafronton. Ezzel próbálták a forróságot enyhíteni. Ma is minden üzletsor előtt árkád van. Ha étterem, akkor székek vannak kitéve, ha meg bolt, akkor az áru egyrésze az árkád alá van kihelyezve.
Híres sütibolt |
Szárított hús |
Szóval, ha ez ember a háláját szeretné kifejezni egy üzletfelének, akkor ilyet ad ajándékba. Méghozzá nem kispályázaik, henem 1-2 kilót visz ajándékba. Fél kiló kerül kb. 50 dollárba... A kínai újév előtt kígyózó sorok állnak a város leghíresebb - atyaég, emlékeznék, hogy hogyan hívják ezt az ételt - lelőhelyei előtt. És az ajándékozott pontosan tudja, hogy ezért az ajándékozó akár 5 órát is sorban állhatott.
Buddha foga ott van elrejtve |
Valami készül... |
Imakönyv |
Ezen a bálnán verik a ritmust az imához |
A múzeum meg egy modern, interaktív múzeum volt. Gyerekeknek való. Volt is benne számos gyerekcsoport, akik mindenféle feladatlappal a kezükben bóklásztak körbe.
A közepén viszont ott volt a belváros makettje. Nagy élmény volt felülről is látni, hogy merre jártam már.
A múzeum után már nagyon fáradt és szomjas voltam, így becéloztam a szemközti kaja udvart. Közben beborult és csöpögni kezdett az eső is.
Chinatown makett |
A fura toronyban dolgozom (balra) |
A múzeum után már nagyon fáradt és szomjas voltam, így becéloztam a szemközti kaja udvart. Közben beborult és csöpögni kezdett az eső is.
Még jó, hogy nem indultam el a kertbe.
Vacsora |
Utána még ittam a licsi italt. Voltak benne igazi licsi darabok is, bár levon az értékéből, hogy konzerv volt...
A hazafelé út eseménytelenül telt.
Itthon viszont levél várt az asztalomon, hogy a Föld Órája alkalmából lekapcsolják a villanyokat a szállodában fél 9-től, fél 10-ig. Gondolom ez más épületek esetében is így lesz, így most azon gondolkodom, hogy ki kellene menni az utcára megnézni. Biztos sötétbe borulnak a nagy épületek. Csak épp megörökíteni nem tudom, meg fáradt is vagyok. Mondjuk látványnak sem lehet rossz. Azt hiszem, hogy kisétálok a sarokig.
Ui: a kollégámtól tegnap megtudtam, hogy a helyiek valóban nem főznek. A kormány azt szorgalmazza, hogy minél többet egyenek étteremben vagy a kis kajáldákban. Szóval a feltevéseim helyesnek bizonyultak. Ezért nem kell nekik igazi élelmiszerbolt. A kormány felhívásának megfelelően én ma mindösszesen 3,8 dollárért ettem! OK, csak egy tál étel volt, de jól is laktam. :-)
Állat a tetőn |
Férfiak pihennek A 60 év felettieket a munkaerőpiac leírja. Nincs nyugdíj, de munk sincs Szinagpúrban. Így a padokon tengetik napjaikat. Legtöbbször mahjongg-ozással. |
1 megjegyzés:
Ha nincs nyugdíj, akkor miből élnek? félretett pénzből, családjuk tartja el?
nah, a szárított hús nekem sem jött be! lichi üdítő viszont nagyon! érdekes mikor egyszer akciós volt és sokat vettem lidl-ben, apósomék imádják, de mégsem ettük meg 1 nap alatt, így én is rövid felhasználású befőttnek csináltam meg :) aztán hűtőbe raktuk szirupos lében
Megjegyzés küldése